V torek, 10. decembra 2024, je potekalo letno srečanje članov Slovenske konference SSK. Ob tej priložnosti smo v sodelovanju z založbo Mladika iz Trsta pripravili predstavitev knjigozvočnice Besede ne ubogajo več/Parole indomite in odprtje razstave Ivana Žerjala.
Knjigozvočnica Besede ne ubogajo več/Parole indomite je glasbeno-literarni izdelek v slovenščini in italijanščini. Dvojezična knjiga ponuja pesmi slovenskih avtoric v Italiji – Alenke Rebula (Trst), Andreine Trusgnach Cekove (Benečija), Zore Tavčar, Irene Žerjal, Marine Cernetig (Benečija), Silvane Paletti (Rezija), Marije Kostnapfel (Trst) – v izvirniku in v italijanskem prevodu. Knjigo grafično bogatijo repordukcije slik goriškega likovnega umetnika Ivana Žerjala. Knjižici je priložena zgoščenka na katerem so posnetki uglasbenih pesmi, ki jih je čelistka Andrejka Možina (avtorica glasbe) izvedla s skupino Violoncelli Itineranti .
Ko besede ne ubogajo več
Predstavitev je potekala v obliki pogovora med glasbenico Andrejko Možina in urednico Nadio Roncelli. Andrejka Možina je v pogovoru razkrila ozadje nastajanja zgoščenke in knjižice z besedili, večer pa oplemenitila na violončelu s skladbo z zgoščenke. Prisluhnili smo tudi branju besedila pesmi ob glasbeni spremljavi.
Mateja Černic je v spremni besedi zapisala: Andrejka Možina predstavlja uglasbitve devetih pesmi, ki nas popeljejo skozi sfere realističnih in nadrealističnih svetov in to na najbolj naraven način, preko sanj. Te so enkrat glavna tema pesmi, drugič se prikradejo kot bežne podobe ali tkejo razpoloženje pesmi. Glasba, skozi katero se vijejo besede in besedila, nima le vloge spremljave ali impresionističnega uprizarjanja zvočnega okolja. Večkrat besede izzvenijo v globoke meditativne instrumentalne vložke, ki občutja celostno nadgradijo in odpirajo poslušalcu nove poti interpretacije. Besede, ki ne ubogajo več, so namreč krotkejše, če se lahko svobodno izrazijo skozi glasbo, v katero so vpletle svoj zven in pomen.
Dvozvezdja
Magda Jevnikar pa je ob odprtju razstave vodila pogovor z umetnikom, teoretikom in umetnostnim zgodovinarjem Ivanom Žerjalom, ki je s svojimi deli iz rastave »Dvozvezdja« slikovno opremil knjigozvočnico.
Ivan Žerjal je umetnosti zgodovinar, ki je doktoriral iz filozofije in teorije vizualne kulture in avtor, ki svoja bogata likovna znanja vse od leta 1999 prenaša tudi v prakso, v lastno ustvarjalnost. Njegovo likovno delovanje je izrazito raziskovalno in eksperimentalno. V njem je zaznati moč historičnega pogleda in subtilno percepcijo aktualnega časa, posredno pa je čutiti tudi njegovo »življenje na meji«, ki usmerja marsikatera avtorjeva razmišljanja.
Dvozvezdja je razstava, ki se osredotoča na dvojnost podobe in besede: tako kot dvojne zvezde krožijo okoli skupnega težišča, na podoben način podoba in beseda binarno definirata umetniško delo. Razstavljena dela raziskujejo tematiko jezika, ki je mišljen kot prehajanje iz enega medija v drugi in kot zaporedje znakov in simbolov, ki so podobe in črte hkrati.
Razstava bo na ogled do konca januarja 2025. Vljudno vabljeni, da si jo ogledate!