Aktualno

Galerijska dejavnost v letih 2008 in 2009

Likovna sekcija slovenske skupnosti Tuzla

16. decembra 2009 je bilo odprtje razstave članov Likovne sekcije Slovenske skupnosti Tuzla. Razstavljali so naslednji umetniki: Nada Dobnik, Melada Huseinagić, Borka Jokić, Davor Mešić in Vlatko Zimmer.

Večer je popestrila tamburaška skupina Bisernica iz Reteč pri Škofji Loki, o umetniških delih pa je spregovoril prof. dr. Mirko Juteršek, ki je dejal, da je, kadarkoli se srečamo s kako slovensko umetniško skupino, to prazničen dogodek za nas Slovence iz matične dežele. Dodal je še, da se vse bolj zavedamo, da je umetnost pravica vseh in je vse bolj ali manj sestavni del sodobne potrošnje. Več vemo o njej, o umetnosti, bolj samostojno odločamo o njej in bolj smo je veseli in uživamo v njej in ob srečevanju z njo. Zato je izobraževanje odločilnega pomena. Pri aktivnem likovnem ustvarjanju in sploh ljubiteljstvu je pomembno mentorstvo, ki je ob skušnjah in zagnanosti posameznikov garancija za uspešnost.

Umetniki slovenske skupnosti v Tuzli

Karl Vouk iz Avstrije

12. novembra 2009 je bilo odprtje razstave koroškega slikarja Karla Vouka iz Rinkol pri Pliberku. Umetnik Karl Vouk je med letoma 1976 in 1986 je študiral arhitekturo na Tehnični univerzi ter slikarstvo na  Akademiji likovnih umetnosti na Dunaju. Leta 1986 je diplomiral pri prof. Gustavu Peichlu.

Lahko bi povzeli, da Vouk v svoja dela vnaša znake, katerih “dešifriranje” ne poteka na razumni, ampak na asociativni ravni delovanja človekovih možganov. Voukova dela tako ne prinašajo nobenih strnjenih zgodb, ampak le “opore”, na katere se lahko upre domišljija, ki stopi v akcijo, ko oči zaznajo znak, in oblikuje lastno fabulo.

25 tovrstnih del smo si lahko ogledali tudi na razstavi. O zanimivih umetniških delih je spregovoril likovni kritik prof.dr. Mirko Juteršek, na večeru pa nam je zapel Mešani pevski zbor Glasbene matice Ljubljana. Odprtje razstave je bilo lepo obiskano, k nam so prišli tudi visoki gostje iz kulturnih krogov iz sosednje Avstrije.

Karl Vouk in generalna sekretarka SSK, Sonja Avguštin

Slikarska razstava: Andrea Quadri

V sredo, 24. septembra 2008, smo odprli razstavo del Andree Quadri iz Argentine. Po rodu ni Slovenka, jo pa s slovenstvom veže njena družina, mož, ki je Slovenec in otroci, ki govorijo slovensko ter slovenska društva v Benos Airesu, katerim med drugim pomaga kot scenaristka gledaliških in drugih kulturnih prireditev.  Ob odprtju je o njenih delih, katerih osrednji objekt predstavlja drevo, spregovoril umetniški kritik prof. dr. Mirko Juteršek, glasbeno popestritev so prispevale članice pevske skupine Katice.

Likovna umetnica Andrea Quadri se je rodila v Argentini. Študij je dokončala na likovni akademiji »Prilidiano Pueyrredón« v Buenos Airesu. Na buenosaireški univerzi je kasneje diplomirala tudi iz antropologije. Od leta 1986 dalje razstavlja na samostojnih in skupinskih razstavah v Argentini in drugih državah. Že vrsto let svoje ustvarjalno delo namenja tudi slovenski skupnosti v Argentini, kjer je pripravila več scen za igre, ki so jih uprizorili učenci Slomškove šole in gledališka skupina Slomškovega doma iz Buenos Airesa.

prof. dr. Mirko Juteršek, Andrea Quadri in članice skupine Katice

Graciela Mravlje, Argentina: "Šah"

V četrtek, 14. februarja 2008, smo v prostorih Svetovnega slovenskega kongresa odprli razstavo slikarke Graciele Mravlje iz Argentine, z naslovom »Šah«. Graciela Mravlje se je rodila v Argentini leta 1957. Diplomirala je na Likovni akademiji Univerze v Córdobi in postala profesorica likovne umetnosti. Poučevala je risanje na srednjih šolah in grafiko na Likovni akademiji cordobske univerze, ter predavala na Višji šoli likovne umetnosti dr. Figueroa Alcorta v Córdobi. Leta 1988 je dobila štipendijo za umetniško izobraževanje na Likovni akademiji Univerze v Ljubljani. Njen mentor je bil Branko Suhy. Na akademiji je leta 1992 tudi nostrificirala svojo argentinsko diplomo.

Umetnostna kritičarka in kustosinja Nuša Podgornik je ob razstavi omenila, da avtorica občutje vojne in zaznamovanosti z njo zelo dobro dopolnjuje s tehniko lesoreza in jedkanice.

Graciela Mravlje med intervjujem