Vznemirja nas početje nekaterih italijanskih krogov, ki želijo s pretvezo dneva spomina na exodus Italijanov iz Istre ponovno zanetiti nasprotovanje med tu živečima narodoma in s fantazijskim prikazom tragedije istrskih brezen zavajajo vso italijansko javnost. Višek tega zavajanja je doseglo predvajanje filma »Srce v breznu« na državni italijanski televiziji, katere plačniki smo tudi Slovenci v Italiji. S tem filmom skušajo obuditi spomin na tragične dogodke v Kraljevini Jugoslaviji. Pri tem je popolnoma nesprejemljivo, da se tragične dogodke, ki imajo neko zgodovinsko podlago, pomeša s sentimentalno fantazijsko zgodbo. Ker gre za očitno izkrivljeno prikazovanje in potvarjanje tragičnih zgodovinskih dejstev pozivamo slovensko oblast naj pri merodajnih italijanskih krogih protestira, ker film, predvajan na italijanski vsedržavni televiziji z netenjem narodne mržnje škoduje sožitju med narodoma ob meji in dobrososedskim odnosom med državama.
Ni čudno, da se je te epizode polastila italijanska desnica; levica pa ne prispeva dovolj k temu, kot se je že izkazalo v italijanskem parlamentu, da bi vsedržavni dan spomina na exodus Italijanov iz Istre ne povezali s tragedijo istrskih brezen, in še manj, da bi te dogodke povezali s tridesetletnim fašističnim nasiljem nad slovenskim in hrvaškim življem v Slovenskem Primorju in Istri.
Svetovni slovenski kongres, Konferenca za Italijo, apelira tako na italijanske kot slovenske oblasti, da se takim nekulturnim početjem zoperstavijo. Ne gre namreč za to, da bi prikrivali ali opravičevali tragična dejstva, temveč zato, da bi jih ne smeli trgati iz celotnega zgodovinskega konteksta.
Marjan Terpin, predsednik dr. Boris Pleskovič, predsednik
Konferenca za Italijo Svetovni slovenski kongres