Aktualno

O predlogu novega Družinskega zakonika

ZAKAJ DRUŽINSKI ZAKONIK NI SPREJEMLJIV OZIROMA ZAKAJ GA JE POTREBNO POPRAVITI?

Družina je naravna in temeljna celica, zakonska zveza pa je pravica, ki se nanaša na odnos med moškim in žensko, je jasno definirano v 16. členu Splošne deklaracije človekovih pravic Združenih narodov.

Novi Družinski zakonik (DZ) ne ščiti družine in otrok!

Namen novega DZ ni več za snovanje družine v posebnem družbenem varstvu naravnega otrokovega spočetja, rojstva in življenja, ampak predvsem v zadovoljevanju osebnih želja istospolnih partnerjev. Otrok ni več cilj, ampak postaja vse bolj sredstvo in pravica odraslih. Novi DZ ne upošteva bioloških, antropoloških, psiholoških, medicinskih spoznanj, ki bistveno vplivajo na otrokovo samopodobo, spolno identiteto in psihosocialni razvoj. Izenačiti želijo nekaj, kar biološko ni mogoče!

Usmerjevalni odbor za bioetiko Sveta Evrope je jasno zapisal, da pravica imeti otroka kot splošna človekova pravica ne obstaja. Otrok pa ima legitimen in pomemben interes, da ima očeta in mater in da dva očeta ali dve materi ali samski roditelj, tega interesa ne morejo zadovoljiti. Svobodna izbira v zadevah spolnosti in reprodukcije ne more biti neomejena. Številne omejitve so potrebne zaradi varstva interesov otrok, posameznikov in družin.

Predlagatelj novega DZ s sklicevanjem na Listino temeljnih človekovih pravic EU manipulira, ko se sklicuje, da legalizacijo istospolnih zvez narekujejo mednarodni dokumenti. EU sodišče za človekove pravice (2010) je razsodilo, da je zakonska zveza skupnost moškega in ženske ter da posvojitve otrok v skupnosti očeta in matere ne predstavlja kršenja človekovih pravic. Ne gre za diskriminacijo zaradi spolne usmerjenosti in kratenja njihovih človekovih pravic. Gre za strokovne, etično-moralne razloge, za korist otrok, zaščito njihove naravne in elementarne pravice imeti očeta in mater. Pravica do zakonske zveze, varovanja družine, materinstva in očetovstva, otrok in mladine je v naši Ustavi (53. člen) primerljivo urejeno kot v Konvenciji Sveta EU o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ki je tudi zapisalo, da Konvencija sveta EU ščiti tradicionalno obliko zakonske zveze, kot skupnost moškega in ženske in se ta pravica ne razteza na druge oblike življenskih skupnosti odraslih.

Torej mednarodni dokumenti izrecno določajo, da pravica sklenitve zakonske zveze pripada moškemu in ženski.

Novi DZ prinaša polno pravnih nejasnosti in zlorab, odpira vrata za kupovanje otrok in izkoriščanje socialno šibkejših žensk. Iz medicinsko etičnega stališča je izjemno sporen prav 60. člen DZ, ki omogoča svobodno rojevanje otrok v istospolnih skupnostih in členi o posvojitvah otrok v te skupnosti (nebioloških, ampak katerih koli otrok). Istospolni partnerji pa lahko pridejo do otrok samo s pomočjo umetne oploditve in nadomestnega materinstva.

Nov DZ poslabšuje demografske trende.

Ultraliberalizacija družine dokazano negativno vpliva na demografske razmere. Glavna vzroka demografskih sprememb sta nizka stopnja rodnosti in staranje prebivalstva. Priseljevanje je le delna kratkotrajna rešitev. EU se tega zaveda, zato je sprejela Resolucijo februarja 2008 P6TA (2008) 0066- Demografska prihodnost EU, ki nalaga nacionalnim parlamentom, da je potrebno zaščititi materinstvo in očetovstvo, zagotoviti socialno in ekonomsko podporo družinam in sprejeti nacionalne ukrepe, ki bodo ženskam in moškim omogočale lažje usklajevanje družinskega in poklicnega življenja. Slovenija je med državami z najslabšo demografsko sliko na svetu, če pogledamo rodnost, povprečno starost in število mladih upokojencev.

Glavna družbena skrb postaja vse bolj zadovoljevanje posameznih človeških interesov in vplivnih lobijev. Ni dokazov, da so vse raznovrstne skupnosti odraslih in otrok enako uspešne, varne in za otrokov razvoj ugodne, zato ne eksperimentirajmo z otroki!

Družina moškega in ženske je tudi edina oblika skupnosti, ki je samozadostna za reprodukcijo človeštva, zato mora biti še posebno varovana in zaščitena.

Biomedicinske akrobacije bodo ustvarile nove situacije, nove vrste otrok, ki bodo izpostavljeni diskriminaciji v najbolj ranljivem obdobju odraščanja. Posegi medicine in prava v družino in rojevanje otrok naj zato čim bolj posnema naravo, opozarja prof.dr. Jože Trontelj.

Novi DZ prinaša tudi nekaj dobrih rešitev, zato ga je potrebno popraviti in sprejeti, saj ga potrebujemo!

Za Svetovni slovenski kongres

prim. Majda K. Zbačnik, dr.med.