Aktualno

Več kot 40 slovenskih otrok letos v Beli krajini

28. tabor slovenskih otrok po svetu je potekal v domu CŠOD Radenci, ki se nahaja v bližini reke Kolpe. Tabor je namenjen poletni osvežitvi slovenskega jezika, spoznavanju kulturnih posebnosti in naravnih lepot Slovenije – tokrat Bele krajine. Letošnjega poletnega spoznavanja se je udeležilo preko 40 otrok, ki sicer živijo in obiskujejo šolo izven Slovenije. Največ udeležencev je prišlo iz Italije, kar nekaj iz Avstrije, ZDA in Luxembourg. Po nekaj otrok je prišlo še iz Velike Britanije, Luxemburga, Nemčije in Francije. Prvič pa smo imeli tudi udeleženko iz Južnoafriške republike.

Udeleženci, v starosti od 9 do 15 let, so ob dopoldnevih krepili svoje znanje slovenskega jezika razdeljeni v tri skupine. Pouk je potekal bolj sproščeno, a je bil kljub temu precej zahteven. Starejši skupini sta se seznanili z nekaterimi kulturnimi in naravnimi značilnostmi Bele krajine. Mlajša skupina se je slovenščine učila predvsem preko iger in dialoga. Čas v Radencih smo dodobra zapolnili z različnimi aktivnostmi in spoznavanjem okolice. Tako smo se sprehodili po Radencih, mimo starega mlina pa vse do kraške jame Kobiljače in nekateri so uspeli tam videti kraško kozico brez pigmenta ter celo nekaj netopirjev. Kolpa je dosegla temperaturo 25 stopinj, a je bila še vedno prijetna ohladitev. Poleg čofotanja, nabiranja kačjih levov in žoganja, smo se preizkusili v vožnji s kanuji. Delavnica izdelave belokranjske pogače in ustvarjanje animiranih filmov sta še dodatno obogatili program.

Čas na taboru je hitro minil in verjamemo, da se bo marsikateri udeleženec z veseljem še vrnil v ta košček Slovenije, kjer so doma bele breze in belokranjska pogača.

Slovenska konferenca Svetovnega slovenskega kongresa je letos že osemindvajsetič organizirala vsakoletne jezikovno-družabne počitnice – Tabor za otroke slovenskega rodu po svetu. Ideja po prirejanju tabora se je porodila pri naših slovenskih rojakih, ki so si želeli, da bi njihovi otroci imeli priložnost spoznati naravno in kulturno dediščino domovine njihovih staršev ali starih staršev. Uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu smo hvaležni, da finančno podpira projekt taborov že od samih začetkov v letu 1998.